Nowe przedszkole dla dziecka – co warto wziąć pod uwagę dokonując wyboru?

Atmosfera przede wszystkim – poznaj opinie o placówce

Jednym z pierwszych kroków, jakie podejmuje się, szukając przedszkola dla dziecka, jest sprawdzenie opinii o danej placówce. O ile w przypadku większych przedszkoli czy też tych z dłuższym stażem można liczyć na pomoc Internetu, tak nowsze miejsca albo niewielkie miejsca mogą być trudne do odnalezienia. Warto porozmawiać z rodzicami dzieci uczęszczających do danej placówki, by mieć informacje z pierwszej ręki. Atmosfera panująca w przedszkolu, podejście do dzieci powinno być kluczowe przy wyborze miejsca, w którym maluch spędzi sporą część dnia. Oprócz tego sprawdź także:

  • bezpieczeństwo lokalizacji,
  • stan techniczny budynku, sal, wyposażenia,
  • rodzaj wyżywienia, podejście do specjalnych diet,
  • dostęp do placu zabaw na świeżym powietrzu,
  • plan pracy przedszkola, atrakcje dodatkowe.

To, które aspekty będą dla Ciebie i dziecka najważniejsze, zależy od sytuacji. Często wybór jest kwestią pewnych kompromisów.

Twoje zdolne dziecko – rozwijaj pasje, ale nie przeciążaj

Wiele rodziców próbuje kłaść największy nacisk na rozwój maluchów, wybierając przedszkola językowe, tematyczne, z długą listą zajęć dodatkowych. Podejście to nie jest złe, ale jak przy wszystkim, warto zachować umiar. Małe dziecko szybko się uczy, ale również potrafi szybko się znudzić. Czasem zwykła, swobodna zabawa prostym przedmiotem będzie dla niego bardziej atrakcyjna niż zajęcia baletowe czy ze sztuk walki. Tu również bardzo istotne jest zdrowe podejście wychowawcy, pedagoga.

Czy wcześniejsza wizyta z maluchem to dobry pomysł?

Pierwsze dni w nowym miejscu dla dziecka w wieku przedszkolnym mogą być trudne, w szczególności, gdy wcześniej nie uczęszczało do żłobka. Warto, by przedszkole oferowało indywidualne podejście do dziecka w tych dniach, czas na aklimatyzację. Dobrą praktyką jest także wizyta w przedszkolu bez innych dzieci, by maluch w spokojnej atmosferze zapoznał się z nowym otoczeniem. Nie zawsze jednak takie działania są niezbędne, niektóre dzieci szybciej przyzwyczajają się do nowej rzeczywistości niż ich rodzice.

Kieruj się dobrem dziecka nie zapominając o innych potrzebach

Warto podejmując decyzję o posłaniu dziecka do przedszkola mieć na uwadze również potrzeby rodziny. Najczęściej pójście malucha do przedszkola wiąże się z powrotem rodzica do pracy, dlatego ważne jest również, by wybrana placówka była w dogodnym dla rodziców miejscu. Nie bez znaczenia mogą być także kwestie finansowe. Niektóre przedszkola prywatne mogą mieć naprawdę wysokie czesne, więc ich wybór dla finansów rodziny nie zawsze będzie korzystny. Czas spędzany przez dziecko w przedszkolu powinien być tak dobrany, by rodzic czy inny opiekun je odbierający nie był w stałym pośpiechu, zestresowany. To nigdy nie wpływa pozytywnie na atmosferę.