Jak szybko wyleczyć przeziębienie domowymi sposobami?

Jak rozpoznać przeziębienie?

Przeziębienie zwykle dopada nas w miesiącach jesiennych i zimowych. Ten stan ma cały szereg charakterystycznych objawów. Odczuwamy wtedy suchość w gardle i nosie, możemy też cierpieć na uporczywe bóle gardła oraz mieć chrypkę. Niekiedy występują także bjawy mniej typowe jak ból głowy albo utrata smaku. Jeśli u chorego występuje gorączka to z reguły nie jest ona wysoka. Do tego może dołączyć kichanie, kaszel i złe samopoczucie. Warto wiedzieć, że przeziębienie jest powodowane przez zakażenie wirusowe.

Ogólne zalecenia dla osób cierpiących na przeziębienie

Pacjenci, zarówno ci leczeni tradycyjnie jak i domowymi sposobami powinni przestrzegać ogólnych zaleceń. Chodzi tu przede wszystkim o zaniechanie pracy, zapewnienie sobie odpoczynku i przyjmowanie dużej ilości płynów. W tym czasie należy unikać wychodzenia na zewnątrz bez potrzeby oraz spożywania alkoholu. 

Domowe sposoby na przeziębienie

Nie wszyscy wiedzą, że jest cały szereg skutecznych, domowych sposobów na przeziębienie, które są bezpieczne i nie niosą ze sobą skutków ubocznych. Jeśli chodzi o napoje to warto pić herbatę z domowym sokiem z malin albo herbatę imbirową. Od setek lat przy przeziębieniach poleca się także picie naparu z lipy. Aby go przygotować do szklanki wrzątku dodajemy kilka liści suszonej lipy i parzymy przez 15 minut. Taki napój po lekkim przestudzeniu dobrze jest osłodzić naturalnym miodem. 
Jeśli osoba chorująca na przeziębienie uskarża się na uporczywy ból gardła może spróbować wypić gorące mleko z czosnkiem i miodem. Choć skład tego napoju może wydawać się kontrowersyjny to w praktyce pomaga on wielu osobom. 
Pacjenci, którzy pragną uniknąć przyjmowania syropów przemysłowych mogą we własnym zakresie przygotować syrop z miodu, cytryny i czosnku. Będzie potrzebny sok z dwóch cytryn, mały ząbek czosnku i trzy łyżki miodu. Nie brakuje także zwolenników syropu cebulowego, który również jest prosty w przygotowaniu. Do szerokiej szklanki wkładamy grube plastry cebuli i każdy z nich obficie posypujemy cukrem. Po około 24 godzinach powstanie syrop, który należy przyjmować po łyżeczce trzy razy dziennie. 

Jak poradzić sobie z katarem przy przeziębieniu?

Katar może naprawdę uprzykrzyć życie. Aby przynieść sobie ulgę warto robić inhalacje z ziołami albo wdychać chrzan. W stanach wzmożonego kataru zaleca się także wykonywanie gorących kąpieli wzbogacanych olejkami eterycznymi. Bardzo dobrze zadziałają przede wszystkim olejki: eukaliptusowy i lawendowy.

Jak jeszcze można sobie pomóc przy przeziębieniu?

Już nasze babcie dobrze wiedziały, że na przeziębienie doskonale działa rozgrzewający rosół. Z kolei aby zbić nieco podwyższoną temperaturę można robić zimne okłady, nie tylko na czoło ale także na okolice karku.